Max Gerbut مهندس اکراینی و همکاران او خانه­ای کامپوزیتی، خودگردان (autonomous) و با توان خورشیدی را به وسیلۀ یک چاپگر سه بعدی صنعتی خلق کرده‌­اند و نام آن را PassivDom گذاشته­‌اند.

این گروه تحقیقاتی ادعا می­کنند که این خانه­‌ی حدود 36 مترمربعی اولین خانه‌­ای در جهان است که به طور کامل خودگردان بوده و در شرایط آب و هوایی مختلف می­تواند عمل کند. در یک چنین خانه‌ای همه سیستم‌­ها می­توانند با تلفن هوشمند اداره شوند. طراحی خانۀ PassivDom به گونه­ای است که امکان نصب بسیاری از واحدها به یکدیگر را مانند لگو فراهم می­کند.

ایدۀ ساخت این خانه، ایجاد خانه­ای بوده که بتواند بدون سازه‌­های خارجی مانند فنداسیون و مخازن آب، ساخته شود و هیچگونه انتشار آلاینده­‌های کربنی نداشته باشد. سازندگان این خانه ادعا می‌­کنند که خانه‌­ها را به صورت پیش­‌ساخته در کارخانه آماده می­کنند و مشتریان یک روز پس از خرید می­توانند در آن مستقر شوند. این خانه­‌ها متحرک هستند و می­توانند ظرف چند ساعت به جای دیگری منتقل شوند. چارچوب این خانه­‌ها ترکیبی از الیاف کربن، شیشه و پلی­‌یورتان است. این خانه­‌ها که به گفتۀ سازندگانشان حداقل 20 سال دوام خواهند داشت، دچار خوردگی نمی­شوند و 9 برابر محکم­‌تر از فولاد هستند.

منبع: Composites Manufacturing Magazine

گالری

Template Design:Dima Group